Monday, January 10, 2011

Not so challenging bento

Here we are, back from our grocery trip. We managed to price our bento below 2.50$ a unit. Which means we can expect a profit of 2-3$. Since this is a fundraiser for the school, we might bump up the price a bit. We haven't decided yet. But here is a sample picture of what we are going to offer.

  • Cheese, turkey, salad, sandwich
  • Veggy and dip
  • Pretzel
  • Fruit
  • Brownie trio
  • Tomato-cheese trio
The quantity will be adjusted to fit the size of the box as to not leave any holes. The meal also comes with a juice box.

We are really excited about this and hope the kids will be too!!!

No comments:

Post a Comment